کفپوش پارچه ای


کفپوش های پارچه ای از جنس کتان ضخیم اولین بار توسط مهاجرین اروپایی که در آمریکا سکنی گزیدند، مورد استفاده قرار گرفت. آنها از پارچه کتان بادبان کشتی هایی که آنها را از آن سوی آب ها به آمریکا رسانده بود، استفاده کردند و کفپوش هایی مزین به نقاشی های دستی ساختند. این نقاشی ها اغلب طر ح هایی برگرفته از فرش های شرقی و گران قیمتی بودند که در خانه های اشراف اروپایی دیده می شدند و توسط چند لایه روغن برزک محافظت شده و مقاومت کافی در برابر رطوبت و فرسایش می یافت...

کفپوش پارچه ایکفپوش حاضر که از پارچه کتان آماده شده برای نقاشی یا همان پارچه مخصوص بوم ساخته شده است و مزین به طرح خورشید، ماه و ستاره است که از طرح تکه دوزی معروفی متعلق به قرن نوزدهم میلادی الهام گرفته شده است. این کفپوش ساده با طرح های گوناگون و مناسب برای هر یک از اتاق های منزل می تواند زینتی زیبا باشد.

● برای تهیه این کفپوش به وسایل زیر نیاز دارید:
▪ کاتر
▪ قیچی
▪ پارچه مخصوص بوم نقاشی (که از فروشگاه های لوازم نقاشی و هنری قابل تهیه است)
▪ مداد و خط کش
▪ چسب حرارتی
▪ یک عدد پونز
▪ یک مقدار ریسمان به طول یک متر
▪ مقوا
▪ رنگ آکریلیک به رنگ های قرمز، آبی و سبز روشن
▪ قلم موی نقاشی متوسط با سر پهن
▪ قلم موی نقاشی متوسط با سرگرد
▪ وارنیش آکریلیک (ترجیحاً با ته مایه ای از رنگ زرد)
▪ قلم موی ۵/۱ اینچی
▪ کاغذ سنباده متوسط
پارچه کتانی آماده به صورت پارچه بوم را به ابعاد دلخواه می بریم. چهار سانتی متر از هر طرف برای تو گذاشتن لبه های کفپوش در نظر بگیرید. چنانچه پارچه بوم در دسترس ندارید، می توانید خودتان در منزل یک قطعه پارچه کتان ضخیم را به همان صورت آماده کنید. برای این منظور ابتدا پارچه کتان ضخیم یا متقال را به ابعاد مورد نظرتان ببرید. سپس یک لایه چسب چوب که کمی آن را با آب رقیق کرده اید بر روی پارچه بزنید. پس از خشک شدن چسب چوب این کار را دوباره تکرار کنید. صبر کنید تا لایه دوم چسب خشک شود و به همین ترتیب پارچه را با دو تا سه لایه دیگر از چسب چوب بپوشانید. پس از خشک شدن لایه آخر چسب، پارچه شما آماده برای نقاشی است. از هر طرف پارچه چهار سانتی متر تو بگذارید و لبه تا شده را از زیر با چسب حرارتی بچسبانید.
نقطه وسط و مرکزی کفپوش را پیدا کنید و یک سر ریسمان را با پونز در این نقطه ثابت کنید. با استفاده از این ریسمان و مداد می توانید پنج دایره ای که در این طرح به کار رفته اند، رسم کنید. مداد را با فاصله برابر با شعاع دایره مورد نظرتان نسبت به مرکز کفپوش به ریسمان ببندید و از آن برای رسم دایره ها استفاده کنید.
سه مثلث در اندازه های مختلف بر روی مقوا رسم کنید و آنها را بریده، جدا کنید. از این مثلث ها به عنوان الگو برای رسم زیگزاگ دور دایره ها و لبه بیرونی کفپوش استفاده کنید. طرح یک دایره کامل را به عنوان ماه کامل و یک هلال به عنوان الگوی هلال ماه و همچنین دو ستاره در اندازه های مختلف را بر روی مقوا رسم کنید. آنها را بریده و به عنوان الگو برای رسم طرح ها بر روی کفپوش مورد استفاده قرار دهید. برای تعیین جای هر یک از این طرح ها به تصویر مراجعه کنید و یا آنها را مطابق سلیقه خود روی کفپوش بچینید.
با استفاده از قلم موی متوسط سرگرد، رنگ زدن طرح های قرمز را شروع کنید. برای کشیدن خطوط ظریف تر و مرزهای کناری طرح ها از قلم سرگرد استفاده کنید و برای رنگ زدن سطوح بزرگتر قلم سرپهن را به کار ببرید. صبر کنید تا رنگ خشک شود. دایره های آبی و سبز را نیز به همین ترتیب رنگ کنید. پس از خشک شدن کامل رنگ ها سه تا چهار لایه وارنیش با قلم موی ۵/۱ اینچی بر روی کفپوش بزنید، پس از هر لایه وارنیش صبر کنید تا خشک شود و سپس لایه بعدی را بر روی آن بزنید و هر بار پس از خشک شدن وارنیش سطح روی کفپوش را کمی سنباده بکشید.

گردآوری : وبلاگ آموزش خیاطی لعیا